تی تی پدیا
لذت یادگیری

نکاتی که هر راننده ای باید آنها را بداند!

آیا میدانید بهینه ترین روش استفاده از تهویه هوای خودرو (A/C) در تابستان چیست؟ و یا اینکه چطور باید ماشینی را که در گل یا ماسه گیر کرده بیرون بیاورید؟ حتی اگر یک راننده حرفه ای هستید ضرری ندارد نکات رانندگی که هر راننده ای باید آنها را بداند را مرور کنید.

 

 

 

۱. به جزئیات دقت کنید.

پنجره های کناری خودرو دارای لاستیک‌هایی هستند که شما احتمالا یادتان می رود که آنها را تمیز کنید. حتی اگر شیشه های کناری تمیز باشند، این لاستیک‌ها گرد و خاک هایی را جمع می‌کنند که حتی قابل دیدن نیستند. هنگام بالا کشیدن شیشه‌ها، اگر این لاستیک‌ها کثیف باشند، می توانند مانند یک ورق سنباده خراش روی شیشه‌ها ایجاد کنند. اگر چند ماه این عمل تکرار شود، این خراش ها به قدری عمیق می شوند که دیگر نمی توان از شر آنها خلاص شد.

 

 

۲. به خوبی مراقبت برف پاک کن‌های ماشینتان باشید.

وقتی می‌بینید که برف پاک کن‌های ماشین مثل سابق کار نمی کنند و بعضی قسمت‌های شیشه را تمیز نمی کنند، احتمالاً زمان تعویضشان فرارسیده است. اغلب برف پاکن های ماشین بعد از مدتی حالت خمیده به خودشان می گیرند، در نتیجه قسمت وسط شیشه جلو به خوبی پاک نمی شود. پس قبل از اینکه بخواهید برف پاک کن‌های ماشین را عوض کنید اول تلاش کنید که مقداری آنها را از حالت خمیدگی در بیاورید. در اکثر مواقع این کار باعث می‌شود که برف پاکن مدت زیادتری برایتان کار کند. نکته بعدی اینکه در زمان یخبندان لاستیک برف پاکن ها را بپوشانید که از یخ زدن و چسبیدن آن ها به شیشه جلوگیری کنیم و یا اینکه آنها را به طور کامل در بیاورید. نکته آخر اینکه هیچ وقت برف پاک کن ها را روی شیشه خشک به کار نیاندازید و اگر مجبور شدید که از برف پاک کن استفاده کنید حتما اول شیشه ماشین را خیس کنید.

 

 

۳. به طور ایمن از یک ماشین دیگر سبقت بگیرید.

گاهی اوقات شما نیاز پیدا می‌کنید که در یک جاده دولاینه باریک از ماشین دیگری سبقت بگیرید تا سریع‌تر به مقصد برسید، که اکثر اوقات یک ماشین دیگر طوری جلویتان در لاین مقابل پیدا می‌شود که شما مجبور می شوید سریع تر از پیش بینی به لاین خودتان برگردید. هر وقت به این نتیجه رسید که زمان کافی برای تمام کردن سبقتتان ندارید، راهنمای ماشین را روشن کنید تا به ماشین مقابلتان نشان دهید که می خواهید به کدام سمت بپیچید. این کار از رخ دادن تصادف زمانی جلوگیری می کند که هر دو ماشین برای اینکه به هم برخورد نکنند تصمیم می‌گیرند که وارد شانه خاکی جاده شوند.

 

 

۴. بیرون آوردن ماشین وقتی که در گل یا ماسه گیر کرده است.

وقتی که در گل، ماسه و یا برف گیر کردید اصلاً  وحشت نکنید و یادتان باشد که با دانستن نکات رانندگی همیشه راهی برای خلاص شدن وجود دارد. اول از همه کمی فضا برای لاستیک های تان ایجاد کنید. برای اینکار فرمان ماشین را به آرامی به چپ و راست بچرخانید. موقعی که این کار را می‌کنید همزمان چند بار ماشین را به سرعت جلو و عقب کنید. سپس لاستیک ها را در حدود نصف خالی کنید تا سطح تماس آنها با زمین بیشتر شود. گل یا ماسه اطراف لاستیک‌ها را خالی کنید و بعد از جک ماشین استفاده کنید و ماشین را بلند کنید تا بتوانید زیر لاستیک‌ها سنگ، تخته و یا حتی کفی ماشین را قرار دهید و بعد به آرامی ماشین را بیرون بیاورید. وقتی از گل یا ماسه بیرون آمدید یادتان باشد که حتماً باد لاستیک ها رو دوباره زیاد کنید.

 

 

۵. روشن کردن خودرو در زمان یخبندان

وقتی دمای هوا کمتر از ۱۰- درجه سانتی گراد باشد، سعی نکنید که همان اول ماشین‌تان را استارت بزنید. هنگامی که سوار ماشین می شوید، در ابتدا ولتاژ درون سیستم وجود ندارد و اگر آن را استارت بزنید باعث فشار زیادی به باتری و سیستم استارت خودرو می‌شوید. بنابراین قبل از اینکه ماشین تان را استارت بزنید به مدت ۳ تا ۵ ثانیه نور بالای ماشین را روشن کنید. این کار باعث ایجاد جریان درون سیستم خودرو شده و استارت خوردن ماشین را آسان‌تر می‌کند.

 

 

۶. در زمستان مراقب سیستم تهویه (A/C) خودرو خود باشید.

اگر شما در منطقه ای زندگی می‌کنید که فقط در سه ماه تابستان نیاز به استفاده از کولر خودرو دارید و در بقیه اوقات سال از آن استفاده نمی کنید، حتماً باید حداقل ماهی یکبار سیستم تهویه خودرو را در دمای متوسط به مدت چند دقیقه روشن کنید. این کار باعث می‌شود که روغن سیستم به گردش در بیاید و واشرها، لوله ها و قطعات سیستم روغن کاری و احتمال نشت گاز و خشک شدن واشر ها کمتر شود.

 

 

۷. از کولر خودرو در تابستان هوشمندانه استفاده کنید.

یکی دیگر از نکات رانندگی که هر راننده ای باید آنها را بداند استفاده بهینه از سیستم تهویه هوا (A/C) است. اگر در یک روز گرم تابستانی شما سوار ماشین شوید که ساعت‌ها زیر آفتاب بوده است، قطاً اولین اقدام شما روشن کردن کولر ماشین است. اما اینکار واقعاً اشتباه است. تحقیقات نشان داده که سیستم تهویه هوا، داشبورد و صندلی‌های خودرو زمانی که زیر آفتاب داغ قرار گیرند، ۴۰ برابر بیش از حد مجاز ماده ای سرطان‌زا به اسم بنزن را وارد هوای داخل کابین خودرو می‌کنند. پس در همان لحظه اول ورود به خودرو شیشه‌ها را کاملا پایین بیاورید و با شیشه‌های پایین حرکت کنید. بعد به مدت ۳۰ ثانیه کولر ماشین خود را در حداکثر حالت آن روشن کنید تا کاملاً هوای داخل کابین و سیستم تهویه هوا تعویض شود. نکته بعد این که یادتان باشد که همیشه کولر خودرو زمانی که در حال حرکت است، بهتر کار می کند چون حرکت ماشین کمک می‌کند کمپرسور سریعتر کار کند. نکته آخر اینکه به طور مرتب چک کنید که فیلتر هوای کابین خود تمیز باشد. اگر فیلتر کثیف باشد باعث اختلال در جریان هوا به داخل کابین می شود و هوا با شدت کمتری وارد خودرو می گردد.

 

 

خب امیدواریم که از خواندن مقاله نکات رانندگی که هر راننده ای باید آنها را بداند هم لذت برده باشید و هم تونسته باشیم چیزی به شما یاد بدیم. اگه اینطوره لینک این مقاله رو برای دوستاتون بفرستید. منتظر نظراتتون هستیم. ممنون از همراهی شما. می تونید برای آگاهی از آخرین ویدئوهای سایت کانال یوتیوب ما را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: باورهای رایج درباره گوشی های هوشمند

1 نظر
  1. زهرا می گوید

    مرسی از مطالب خوبتون. بعضیاش خیلی به کارم اومدن

بیان دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.